sobota, 29 stycznia 2011

Haft krzyżykowy

Haft krzyżykowy to moja ulubiona dziedzina robótek ręcznych. W mojej ocenie wyszywać krzyżykami może każdy kto ma trochę chęci i wyobraźni. Nie trzeba posiadać żadnych umiejętności. Kanwę i mulinę można kupić praktycznie w każdej pasmanterii. Warto zaopatrzyć się również w igłę do wyszywania krzyżykami, aby niepotrzebnie nie kłuć się w palce. W pasmanteriach można nawet kupić kanwę z nadrukiem obrazka do wyszywania. Ja osobiście nie lubię wyszywać na kanwie z nadrukiem. Obrazki wychodzą mniej precyzyjne. Lubię korzystać ze schematów liczeniowych, które można znaleźć w wielu gazetkach. Między innymi korzystałam z takiego schematu przy wyszywaniu obrazu z Papieżem (na zamieszczonym zdjęciu). Jak już wspomniałam to moja ulubiona dziedzina, wyszytych obrazów mam już wiele. Ale haftu krzyżykowego można używać nie tylko do wyszywania obrazów. Ja na przykład ozdobiłam worki na stroje gimnastyczne dla moich dziewczynek. Można również ozdabiać ściereczki kuchenne czy ręczniki. Wystarczy użyć wyobraźni i wyczarować coś pięknego. Ostatnio zakupiłam sobie program komputerowy, za pomocą którego można przerobić dowolny obraz, czy zdjęcie na schemat liczeniowy. Program podaje nawet numery kolorów muliny potrzebnej do wyszywania oraz ile potrzeba motków. Ten program daje naprawdę wiele możliwości dla spragnionych wyszywania. Polecam spróbujcie swoich sił w hafcie krzyżykowym. Pozdrawiam znami.

Frywolitki

Frywolitki to dość skomplikowana technika robótek ręcznych. Pierwszy raz zobaczyłam kurs fywolitkowy w gazecie. Bardzo mnie zaintrygował. Jestem osobą wytrwałą i cierpliwą, ale niestety nie byłam w stanie skorzystać z tego kursu. Ponieważ bardzo chciałam nauczyć się tej techniki zakupiłam taśmę wideo z kursem frywolitkowym. Kilka razy chciałam wyrzucić zapętlone nitki na czółenkach za okno. Cierpliwość jednak zwyciężyła! Udało się. Teraz wiem, że gdyby ktoś mi to pokazał "na żywo" od razu wiedziałabym jak się do tego zabrać. To wcale nie jest takie trudne. A jakie efekty. Zrobiłam kila serwetek (jedną przedstawiam na zdjęciu). Udało mi się wykonać również czapeczkę koronkową dla dziewczynki. Coraz bardziej modna jest biżuteria frywolitkowa. Wiele schematów można znaleźć w gazetkach i w Internecie. Nie ma też już problemu z zakupieniem czółenek. Powinny być w pasmanterii. Zachęcam do spróbowania. To dopiero szkoła cierpliwości. Pozdrawiam znami.

Szydełkowanie

Szydełkowanie jest jedną z najprostszych technik w rękodzielnictwie. Już dzieci w szkole na lekcjach próbują samodzielnie szydełkować. Nie może być to zatem trudne. Za pomocą szydełka i nici można wyczarować mnóstwo rzeczy. Począwszy od ubrań, serwet, ozdób a na zabawkach skończywszy. Ja bardzo lubię szydełkować, wolny czas często poświęcam na robótki. Moim zdaniem szydełkowanie wyrabia w człowieku cierpliwość. Świetnie wycisza i uspokaja. A przy tym wzmacnia poczucie własnej wartości, bo czy nie można poczuć się dumnym widząc efekty swojej pracy. Umiejętności przychodzą same. "Im dalej w las, tym więcej drzew". W miarę upływu czasu i ilości wykonywanych prac, można zrobić prawie wszystko. Jest wiele książek, czasopism, jak i również stron internetowych traktujących na temat szydełkowania. Wystarczą chęci, żeby samemu się nauczyć podstawowych oczek. Ja zaczynałam szydełkowanie od prostych serwetek. Schematy pięknych serwetek można znaleźć w wielu gazetkach. Potem porwałam się na obrusy, zazdroski, koronki i chusty. Teraz bawi mnie robienie przytulanek dla dzieci i ozdób choinkowych. Ostatnio wykonałam nawet szopkę bożonarodzeniową własnego pomysłu. Żeby nie być gołosłowną zamieszczam zdjęcie. Zachęcam wszystkich do samodzielnego wykonania czapki, kamizelki czy skarpetek. To naprawdę daje satysfakcję. Nieprawdą jest, że robótkami ręcznymi zajmują się tylko babcie. Mnie do babci jeszcze daleko, a moi znajomi bardzo chętnie podziwiają to co wykonałam. Pozdrawiam znami.